ATP مانیتورینگ نسل دوم چه کمکی به اپراتور یا میکروبیولوژیست می‌کند؟

آیا آزمایشات میکروبیولوژی معمولی که انجام می‌دهید، می‌تواند پاسخگوی تمام سوالات و نیازهای فعلی شما باشد؟

برای اینکه بدانید نسل جدید آزمایش ATP چطور می‌تواند به شما کمک کند، ادامه مطلب را مطالعه بفرمائید…
در درجه اول باید توضیح داد که این آزمون جایگزین هیچ یک از آزمون‌های رگولاتوری نمی‌باشد؛ لذا نتایج فقط در صورت تطبیق با متدهای رگولاتوری قابل گزارش می‌باشند و در واقع این به سود کاربر می‌باشد زیرا با اینکه آزمایش‌های رگولاتوری مهم هستند، تطابق با این آزمایشات به معنی عاری از میکروب بودن نمونه نیست. چرا که گونه‌های بسیار زیادی از میکروارگانیسم‌ها وجود دارند که با روش‌های رگولاتوری قابل تشخیص و شمارش نمی‌باشند. مثلا اگر نمونه شما برای گونه‌های معمول مثل E.coli در دامنه قابل قبول گزارش شود، هنوز نمونه شما ریسک برای رشد میکروارگانیسم‌های بسیاری را دارد. درست در این موارد آزمایش ATP به کمک شما می‌آید و برای شما شمارش کلی و صحیح تعداد میکروارگانیسم‌ها را اندازه‌گیری می‌کند و درست قبل از اینکه رشد بی‌رویه میکروارگانیسم‌ها مشکل ساز شود، شما می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

مزایا:

  • نتایج قابل اجرا در محل:

برای هر اپراتور که حجم زیادی از کارهای میدانی را انجام می دهد، دانستن اینکه چه اقداماتی باید انجام شود، می تواند یک چالش مهم باشد، به خصوص اگر اطلاعات کافی در مورد کیفیت آب موجود  در سایت وجود نداشته باشد. همچنین تفسیر داده ها به منظور شناسایی دقیق این مسئله می تواند چالش برانگیز باشد، زیرا معمولا نیاز به بازگشت به آزمایشگاه  و انجام عملیات آزمایشگاهی چند مرحله ‌ای دارد و از آنجایی که روش‌های معمول میکروبشناسی بسیار وقت گیرند، تخمین مناسب و به هنگام مشکل و پیشگیری و درمان به موقع مشکل خواهد بود و به علت رشد و ازدیاد سریع جمعیت‌های میکروبی حل مشکل با صرف هزینه زیادی و ریسک بالای اصلاح ممکن خواهد بود.
 

  • پیدا کردن ریشه آلودگی میکروبی

به کمک ATP مانیتورینگ نسل دوم که در واقع یک دستگاه کوچک و قابل حمل است، متخصصان و کاربران می‌توانند در همان نقطع نمونه گیری آزمایش را انجام داده و از در عرض 5 دقیقه از نتایج مطلع شوند، و به موقع و در محل اقدام پیشگیرانه یا اصلاحی لازم را انجام دهند. این عمل می‌تواند به پرسنل پخش و توزیع جهت تأئید کیفیت آب آشامیدنی در تمام قسمت‌ها، شناسایی آلودگی در خطوط لوله و تانکهای ذخیره، بهینه سازی سیستم های آبرسانی و تأئی کنترل کیفی آب پس از قطع یا تعمیر خطوط کمک کند. در کل آزمایش ATP (به موازات آزمایشات معمول میکروبیولوژیک) می‌تواند اولین خط دفاع برای یک مشکل میکروبیولوژیک قریب الوقوع باشد.
 

  • تصمیم گیری سریع و به اشتراک گذاری

تلفیق دستگاه مبتنی بر نسل دوم ATP همراه  نرم افزار Cloud  LuminUltra به کاربران امکان مشاهده سریع، آنالیز و تصمیم گیری فوری در محل نمونه گیری را می‌دهد همچنین، هشدارها می‌توانند جهت آنالیز بیشتر و مشورت از طریق سیستم با همکاران یا  مشتریان به اشتراک گذاشته شوند، همچنین داده های کیفی آب می توانند به سیستم پشتیبانی LuminUltra Cloud ارسال شوند تا، بازخورد و توصیه های لازم به صورت خودکار ارسال شوند. بدون نیاز به زمان زیاد برای کسب نتایج بخش میکروبشناسی، شما می‌توانید نمونه گیری، آزمایش، نتایج اولیه، آنالیزهای مربوطه و نهایتاً اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی ظرف چند دقیقه و در محل نمونه بردای با یک دستگاه کوچک انجام دهید.